باز عید

امسال هم مثل سال‌های قبل در آستانه عید پرم از خوشحالی. پرم از انرژی. پرم از امید.

اما باز هم امسال مثل سال‌های قبل یک حسرتی به دل دارم. حسرت داشتن عید برای خودم. عید مانند پول است. پولی که دوست داری برای خودت خرج کنی. اما به هزار و یک دلیل باید با دیگران در آن شریک شوی. برای کسی که یک سال حسابی دویده و خسته شده خرج کردن عیدی به سلیقه خودش بسیار خواستنی‌تر است. اما خب عملا نمی‌شود از زیر بار انتظارات این و آن سر خورد. باید کل این ۸ روز (۴ روز اولش و ۴ روز آخرش. ما شاغلین غیر مدرسه‌ای نیمه دوم عید به سر کار می‌رویم :D) خودمان را بسپاریم به دست خانواده‌ها. صدالبته که با خانواده بودن بسیار دلپذیر است. اما گاهی کل سال را نقشه می‌کشی برای خودت که به محض یک تعطیلی برای خودم فلان کار را می‌کنم و بهمان کار را انجام می‌دهم. عید می‌آید و می‌رود و تو مانده‌ای و فلان کار و بهمان کار.

این روزها دائم با خودم درود می‌فرستم به روح کسانی که سنت مسخره سفر در نوروز را ابداع کردند. کلا ۴ ۵ روز تعطیلی. آن را هم باید در جاده‌ها با ترس از تصادف سپری کنی. در حالی که می‌توانی در شهر خودت بمانی و هر روز به پارک جنگلی شهرت بروی و در حالی که دائم نفست را از هوای پاک آن پر می‌کنی زحمتی هم به پاهایت بدی و پیاده روی کنی. واقعا کدام یک دوست داشتنی‌تر است؟رفتن به شهری که از فراوانی آدم‌ها به زور نفس می‌کشد یا ماندن در شهر خودت در آسایش کامل؟

یا شاید گاهی دلت هوای کوهی کند. یا شاید دلت بخواهد در آرامش در موزه‌ای قدم بزنی. یا حتی هیچ کدام روی تخت لم بدهی و کتابی به دست بگیری و دل و جانت را تازه کنی. دم عصر با همسرت بساط کیک درست کردن راه بیندازی و چای دارچین دم کنی و پای برنامه‌های سینما ۴ بنشینی.

حسرت داشتن عیدی برای خودم تا کی به دلم می‌ماند؟

7 دیدگاه برای «باز عید»

  1. این چیزا رو که میخونم یاد این میافتم که ما یه روز میخواستیم کل دنیا رو عوض کنیم حالا تو یه چیز به این کوچیکی موندیم، خودمم همین طورم، یا اون موقع خیلی آرمانگرا بودیم یا حالا خیلی بی اراده

  2. من تا حدود زیادی با شنا کردن در جهت آب و همرنگ جماعت شدن مخالفم. آدم باید خودش برنامه زندگی اش رو بریزه و در رعایت هنجارهای اجتماعی، به ویژه اونایی که دیگه تو جامعه امروز کارایی ندارن، زیاده روی نکنه. امیدوار باشید که همه (به زودی) درک می کنن. تصور کنید چه خوبه وقتی که صبح ها همه از مسیر جنوب به شمال خط ۱ مترو برای رفتن به سر کار استفاده می کنن، شما با خیال آسوده در مسیر برعکس در حرکت باشید…

    1. باید توی موقعیت باشید و بعد تصمیم بگیرید. خصوصا اگر این جماعت، جماعت بسیار نزدیکی به نام خانواده باشه.
      هر چند ما هم سال آینده رو به عنوان سالی برای خودمون تعیین کردیم 😉

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *