ساعت زمین

امسال ساعت زمین رو فراموش نکردم. اون هم به مدد شهرداری اصفهان که تصمیم گرفته پا به پای جامعه جهانی در روز ۳۱ مارس یک ساعت چراغ‌های شهر اصفهان را خاموش کنه. تم اینجا رو هم عوض کردم که بتونم یک افزونه مخصوص ساعت زمین رو فعال کنم. کار شهرداری اصفهان قابل تقدیره و خیلی خوب می‌شد اگه تهران هم به عنوان بزرگترین شهر کشور، به این حرکت جهانی بپیونده.

اما خوب بود جامعه جهانی قبل از انتخاب این روز، یه مشورتی هم با جامعه ایرانی می‌کرد 😀 افتادن این روز در تعطیلات سالانه ایران باعث شده نشه روش مانور زیادی داد. نه در فضای واقعی و نه در فضای مجازی نمی‌شه افراد رو برای مشارکت بسیج کرد.

از طرفی وجود این ساعت در نیمه اول سال چندان فایده‌ای به حال زمین نداره. چون روزهای طولانی باعث می‌شه کلا تعداد افراد حاضر در خانه در این ساعت کمتر از افراد در زمان مشابه در نیمه دوم سال باشه. البته اگر به مبدا حرکت توجه کنیم ساعت زمین اولین بار در استرالیا پیشنهاد شد. نیم کره جنوبی در این موقع سال فصل پاییز رو تجربه می‌کنه.

خلاصه که خواستم پیشنهاد بدم به جای ۳۱ مارس می‌تونیم زمان دیگری رو برای اجرای این پیشنهاد انتخاب کنیم. زمانی که برای جامعه ایرانی مناسب‌تر باشه. شاید روزی مثل ۷ مهر  🙂

2 دیدگاه برای «ساعت زمین»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *