دوراهی

یک طرف جاده‌ای است که تا به حال نرفته‌ام. می‌گویند زیبا است و شگفت انگیز. تازگی‌هایش رانندگی را از خستگی و تکرار خالی می‌کند. اما جاده ناآشناست.

طرف دیگر جاده‌ای است که همیشه در آن راه پیموده‌ام. چشم بسته می‌توانم در آن حرکت کنم. آن‌قدر دیده‌امش که چشم سیر شده از تماشایش.

حالا از خودم می‌پرسم کدام جاده را باید انتخاب کنی؟ جواب می‌دهم مقصد کجاست، بگو تا بگویم کجا بروی.

مسئله اینجاست که دو مقصد پیش روست. هر جاده به یکی از این دو مقصد می‌رسد نه به هر دو. من باید چه کنم؟

کاش جاده سومی بود که  به هر دو مقصد می‌رساندم.

5 دیدگاه برای «دوراهی»

 1. اگه قرار بود خدا و خرما باهم جمع بشه که اسمش دنیا نبود
  مقصد رو انتخاب کن. راهش هرچقدر هم سخت باشه می ارزه
  منم دقیقا سر همین دوراهی ام

 2. لیست بنویس از فواید و مضرات هر دو، چی رو از دست میدی و چی رو بدست میاری. همینطور ارزش هات، چیزایی که تو زندگی خوشحالت می کنه و … بعد مقایسه اشون کن.

  راستی… آدم روز به روز تغییر می کنه، هر راهی رو که انتخاب کردی، ممکنه یه چیزایی یاد بگیری که پشیمون بشی از نرفتن راه دیگه. برای همین، توی هر راهی که رفتی، به خودت قول بده پشت سرت رو دیگه نگاه نکنی.

 3. در ادامه ی صحبتای دیشبت: من دقیقا شرایطی که تو داری رو داشتم و راه دوم و ناآشنا رو انتخاب کردم و سختی هاش رو تحمل کردم و نتیجه اش که خوشبختانه برای من خوب بود.
  طبق شناختی که ازت داریم، خیلی راحت میتونی از پس اون جاده ی ناآشنا بر بیای

 4. انتخاب کلاً کار خیلی سختیه و هر چی اثر انتخاب بیشتر باشه، دست و پای آدم هم بیشتر می لرزه. نکات ذیل به ذهن من می رسه:

  ۱- اگه می تونی یکی از دو مقصد رو به اون یکی ترجیح بدی، صرف نظر از تکراری یا ناآشنا بودن راه، راهی رو برو که به اون مقصد مرجّح می رسه.
  ۲- اگه هیچ کدوم از دو مقصد بر دیگری برتری نداره، می تونی برای تصمیم گیری به این چیزها توجه کنی:
  – راهی رو انتخاب کن که احتمال رسیدن به مقصد توش بیشتره.
  – تا جایی که امکان داره از انتخاب راه های بی بازگشت حذر کن و اگه روزی متوجه شدی که ادامه راه انتخاب شده درست نیست، از برگشتن پروایی نداشته باش.
  – تو راهی که انتخاب کردی، ثابت قدم باش و اجازه نده فکر راه و مقصد دوم مانع حرکتت بشه. چرا که هیچ راهی برای فهمیدن نسبت مشکلات راه نرفته به سختی های راه منتخب وجود نداره.
  – یادت باشه که هیچ انتخابی عاری از ریسک و اشتباه نیست. در ضمن شرایط و افکار و آمال خود آدم و وضعیت محیط و عوامل خارجی هم همیشه در حال تغییره. ممکنه بعدها حتی خودت به دلیل تغییر موقعیت از تصمیم امروزت پشیمون بشی.

  والسلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *