قشم کجاست؟

تو پست قبلی که این عنوان رو انتخاب کردم، منظور اصلی ام این بود که بتونم براتون یک نمای کلی از قشم دربیارم. یک نمای کلی از جغرافیای طبیعی این جزیره پهناور. به جاذبه هاش بپردازم و از تاریخچه اش مختصری براتو بگم.

اما دست خودم رو بستم. چون همون طوری که گفتم تو این مدت خیلی سرم شلوغ بود. از طرفی این موضوع نیاز به جستجوی بیشتر داشت. این بود که گفتم فعلا این موضوع رو مسکوت می ذارم تا سر وقت بهش بپردازم.

قشم شده بود یک هدف. یک قله که باید فتح می شد. قصد داشتیم بریم یه سفر متفاوت. دلمون می خواست سفرمون رو پرهیجان کنیم. دلمون می خواست بر ترس مواجهه با شرایط غیرقابل پیش بینی غلبه کنیم. دلمون می خواست یک زندگی جدید (البته کوتاه مدت) رو تجربه کنیم. کلا قشم رفتن ما متفاوت بود از سفرهای پیشین ما.

این بود که عزمم رو جزم کردم پیش از رفتن از قشم بیشتر بدونم. رفتم سراغ جستجو. در جستجوی در اینترنت شما چیزای زیادی پیدا می کنید. مخصوصا اینکه جزیره قشم به مدد موقعیت اقتصادی اش و وجود سازمانهای اقتصادی دارای سایت هایی هست که کم و بیش به این جزیره پرداخته اند. توی این جستجو دستم اومد که کلا در قشم چه جاهایی هست. اما خب منابع اینترنتی اول اینکه خیلی کم بودند و دوم اینکه (مهم تر اینکه) پراکنده بودند.

دیدم نه این طوری نمیشه. رفتم سراغ کتاب. توی آدینه بوک و خیلی جاهای دیگه جستجو کردم. حدود ۷ تا کتاب پیدا شد. اما هیچ کدام موجود در انبار نبود.

روز آخر در کشاکش کارهای عقب افتاده سال خانه و شرکت، در حالی که هنوز بند و بساطمون رو نبسته بودیم، همراه با مصطفی رفتیم میدان انقلاب. از میدان انقلاب تا چهار راه ولی عصر، اگر نخوام سخنی به گزاف گفته باشم، یکی در میان وارد کتابفروشی ها شدیم و پرسیدیم “آقا کتابی در مورد قشم دارین؟” و احتمالا شما می دانید با چه پاسخی مواجه شدیم.

برخی کتابدارها و کتابفروش ها جوری نگاهمان می کردند که انگار به عمرشان نام قشم را نشنیده اند. و ما از خودمان می پرسیدیم این قطعه خاک ایران با سرزمین ونزوئلا چه تفاوتی دارد؟ آیا کم اهمیت تر است.

دست آخر، با دستان خالی نزدیک حدود دانشگاه شدیم. که یاد انتشارات گیتاشناسی افتادیم. زنگ زدم به علی که تو شرکت بود. نشونی رو از کتاب اول پیدا کرد. خیابان رازی (کنار پارک دانشجو) خیابان شهریار.

رفتیم داخل. چیزی جز نقشه بزرگ قشم گیرمان نیامد. در بازار کتاب ایران برای خودش غنیمتی بود.

و ما در حالی که نمی دانستیم به چه سرزمینی قدم می نهیم، رفتیم که برای حرکت فردا ظهر آماده شویم.

2 دیدگاه برای «قشم کجاست؟»

  1. تو این زمینه هم مثل بقیه ی زمینه ها عقبیم از بقیه. مطمئن باش اگه قشم توی اروپا بود لازم نبود سراغ هیچ کتابی بری، همین که صفحه ی ویکی پدیاش رو می دیدی کلیه ی اطلاعات لازم دستگیرت می شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *