دنیای کثیف ما

نمی دانم آنجا چه خبر است. چه کسی مقصر است. کی چی گفته، کی چی کرده، کی اول شروع کرده. هیچ کدام را نمی دانم.  اما از خود می پرسم گناه کودکی که نعمت زندگی را از خدای خویش به هدیه گرفته چیست که چنین دردناک بر کف بیمارستان جان می بازد؟

می گویند در جنگ حلوا پخش نمی کنند. آری در جنگ جز کشتار چیزی نیست. اما کشتار که؟ کودکی معصوم یا سربازی تا بن دندان مسلح.

دلم ریش است. چه دنیای کثیفی داریم. آی آدم ها این دنیا ساخته دست ماست. ببینید با خودمان چه کردیم…

8 دیدگاه برای «دنیای کثیف ما»

 1. کشته شدن هر انسان اعم از سفید، سیاه، مسلمون و غیر مسلمون، بچه و پیر و زن و مرد محکومه! امیدوارم که یه صلح دائمی بین دو طرف برقرار بشه!

 2. مصطفی جان! وقتی یه قضیه ای سیاسی شد، دیگه حقیقت رو عمرا نمیتونی پیدا کنی! حقیقت گم شده الان! فقط چیزی که من میتونم بگم اینه که آقایون داخل حکومت خیلی دلشون میخواست این اتفاق بیوفته!

 3. به عقیده من تفاوتی بین مرگ سرباز تا بن دندان مسلح و کودک معصوم وجود ندارد. جان انسان به اندازه جان انسان ارزش دارد.

 4. به علی شریف: علی آقا، یه چند تا فرق کوچیک داره. سرباز برای کشتن و کشته شدنه. یعنی یا متجاوزه که می کشه یا مدافعه که ممکنه در راه دفاع، کشته شه. یه مسئله مهم دیگه اینکه سربازان و کلا آدم های بالغ عموما عاقلند!!! و می تونند راه زندگی رو انتخاب کنن. اما کودکان تا پیش از بلوغ نمی تونه برای خودش تصمیم بگیره. اون در یک شرایطی قرار داره و وقتی در این شرایط کشته می شه، چیزی جز سرنوشت دردناکی که دیگران (پدر و مادر و قومش و تاریخش) براش رقم زدند، گناهش نبوده و در نهایت اینکه سربازی که مسلحه حداقل در شرایط تن به تن می تونه از خودش دفاع کنه( از نفس خودش و منظورم مقصود دفاع نیست) اما کودکی که ضعیفه جز ضعف آیا چیزی برای دفاع از خودش داره.
  کل منظور بنده از این پست، فقط همین کشتن ها و کشته شدن ها بود. اینکه تمدن!!! امروز ما نمی تونه جلوی این چیزا رو بگیره. این تمدن می خواد دموکراسی غربی، دموکراسی اسلامی، هر چیزی باشه. اما هر چی که هست نمی تونه جلوی این قضیه رو بگیره و نه تنها در فلسطین بلکه در خیلی نقاط دیگه ای زمین. من جمله ایران خودمون…

 5. من منظور شما رو فهمیدم و به جز یک جمله ای که درباره اش نظر دادم با بقیه متن موافقم و عمیقا معتقدم تقسیم بندی جان انسانها به پرارزش و کم ارزش در جامعه شرط لازم برای آغاز دیکتاتوری است.

 6. سلام
  من شمارو خوب یادمه.سینما. روزهای آخری که محسن ایران بود.
  با نظرتون راجع به دنیای کثیفمون کاملا موافقم. در این رابطه مفصل واسه محسن نظر گذاشتم.

 7. به اقا مصطفی:گاهی حقیقت اینقدر روشنه که به واقعیتها شک میکنیم…
  این که یه ادم بیگناه دارن کشته میشن کاملا واضحه حالا قاتل هر دلیلی میخواد داشته باشه.و به نظر من جونه متجاوز و ظالم بی ارزشه یا حداقل بی ارزشتر از جونه یه کودک…
  و اینکه وطن ادمها فروختنی نیست و چیزیه که هیشکی نمیتونه اونو ازت بگیره حالا هر کجای دنیا که باشی…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *