وقتی تونستی بده!

بحث مهریه برای همه شیرینه. البته آقایونی که واسه مهریه رفتن زندان رو مطمئن نیستم. اما مادر عروس واسه پز دادن می‌خواد مهریه. پدر عروس واسه زهرچش گرفتن از داماد. خود عروس خانم واسه اینکه ببینه آقای داماد چقدر دلباخته‌اشه. آقا داماد واسه اینکه کم نیاره. (دیدین بعضی دامادا جو گیرن، خودشون مهریه رو بیشتر از مقدار پیشنهادی خانواده عروس خانم می‌گن. اونا دیگه آخرشن). واسه حرفای خاله‌زنکی و دست آخر برای وکلا و قضات و روزنامه‌ها و تحلیلگران اجتماعی.

واقعا این مهریه واسه خودش موضوعیه که می‌تونه در صدها کتاب و رساله دانشگاهی مورد بررسی قرار بگیره که چه شد که مهریه در جامعه ایران شد این. البته من از وضعیت مهریه در سایر کشورهای اسلامی خبر ندارم.

القصه، بحث من الان و اینجا این نیست که بگم به نظرم مهریه کم باشه خوبه، یا زیاد. و کدوم یک از طرفین دعوا حق به جانبن. بحث در مورد سوژه جدیدیه که به این شبه سوژه اضافه شده.

تا بوده و بوده گفتن، مهریه عندالمطالبه است. اما از این به بعد به این مفهوم پیچیده، مفهوم دیگری به نام عندالاستطاعه رو اضافه کنید. شاید برخی از شما هم از گوشه و کنار چیزهایی در این مورد شنیده باشین. قانونگذار محترم در پی پرشدن زندان‌ها از مردان بخت برگشته‌ای که عشق!!! چشماشونو کور کرده بود و کرور کرور به پای خانم ریختن، تصمیم گرفت که یک بند به بندهای مهریه اضافه کنه و اون اینکه: زوج و زوجه می‌تونن پس از توافق مهریه رو از حالت عندالمطالبه به حالت عندالاستطاعه دربیارن. این یعنی چی؟ یعنی اینکه شوهر بنده هر وقت داشت، مهریه منو بده.

خب، الان می‌تونم تصور کنم که کم کم داره یه لبخند روی لباتون نقش می‌بنده که بابا این هم شد راه حل؟ اگر زن و مرد این قدر فهمیده باشن که نه از ابتدا مهریه رو سنگین می‌گیرن و نه زن از شوهر ندارش مهریه طلب می‌کنه. این از اولین باگ.

دومین باگ که همین حالا هم میون مردا کم رایج نیست، اینه که اموالشون رو به نام کس دیگری می‌کنند که برن پیش قاضی بگن ای آقا ما آه نداریم با ناله سودا کنیم و به این ترتیب مهریه زن بیچاره رو می‌پیچونن.

اما مسئله این قدر هم پیچیده نیست.

فردای روزی که این قانون اعلام شد، با فامیل محترمون، حاج مهدی بدیع‌الزمان، (پدر x2) داشتیم می‌رفتیم سرکار. توی ماشین نشسته بودیم. بحث این قضیه بود. زنگ زدن به خانمی که نمی دونم اسمش چی بود و منصبش چی بود. اما فکر کنم یه کاره‌ای توی دولت بود. خانمه انگار که اول صبح بود، هنوز خواب تشریف داشتن. اولش کلی تپق زد تا حرف بزنه. من هم که با وجود افرادی مثل فاطمه آلیا، همیشه با دید بد به همه زنانی که در این جور امور مسئولیت دارن نگاه می‌کنم، تو دلم کلی بهش خندیدم که خانم تو که نمی‌تونی حرف بزنی پس اینجا چی کار میکنی؟ خلاصه سرتون رو درد نیارم. همین خانم، حرفی زد که واقعا تحسین برانگیز بود. یک راه حل ساده. حداقل در مورد موانعش چیزی نگفت.

ایشون اومدن یه بحث حقوقی رو شروع کردن. گفتن که مهریه در فقه اسلام یه جور دینه. مثل دیه که دینه. مثل قرض و قوله‌ها. جریمه نپرداختن دین هم اینه که ملت برن زندان.

مشکل قانونگذار این بوده که به جای اینکه بیاد جریمه مردی که نتونسته از عهده دین مهریه بربیاد رو چیز دیگه‌ای قرار بده، اومده یه چیز سطحی به نام عندالاستطاعه کردن درست کرده.برخلاف اکثر حرفهایی زنانی که منصبدار پستی در دولت و قوه قضاییه هستند، این یکی معقول به نظر می‌اومد.

حالا خدا می‌دونه که این عندالاستطاعه شدن خودش باعث پیدا شدن چه مشکلاتی واسه زنان نشه. مورد پیشرفته اش رو خانم عبادی ذکر کردند.

هنوز مثل اینکه این تو کت دولتمردان و قانونگزاران نرفته که با این کارا، مشکل مهریه حل نمی‌شه. مشکل یه جای دیگه است. جایی به نام فرهنگ.

22 دیدگاه برای «وقتی تونستی بده!»

 1. وللو به نظر بنده کلا مهریه و اینا همش باید از بیخ از توی قانون برداشته شه و یه حالت نمادین باشه برای حفظ سنتها! مرد نتونه هر وقت خواست زن رو طلاق بده و کلا حق طلاق داشتن یه نفر چیز بس ضایعیست و باید هر دو طرف تحت شرایطی که قانون!!! تعیین میکنه حق طلاق داشته باشن! هیچ مردی نتونه بیشتر از یک همسر داشته باشه و کلا یه قانون درست و حسابی هم برای ازدواج و طلاق نوشته شه که اینهمه سولاخ و سمبه نداشته باشه! واللا!!
  اینایی که این بالا گفتم بهترین حالتش بود به نظرم! و وقتی میشه انتظار تحققشون رو داشت که خیلی از بدبختیای دیگمون حل شه!
  اما اگر قراره قوانین تغییر نکنه و فقط همین یه دونه بخواد عوض بشه خوب مطمئنا فقط خانومها هستن که ضرر میکنن!

  حالا جان من پایه باشین شب کنکوریه مهرتون رو بذارین اجرا علی رو بندازیم زندون :دی

 2. جالبه انقده خوب این پژمان پلیدو میشناسم که قبل از اینکه نظر بده من داشتم کامنت میذاشتم و تو رو بر حذر می داشتم از این کار. خدایی دلت میاد ؟
  پژمان یه کاری نکن به صورت عملی به روح معتقدت کنم ها!

 3. فعلا که بحث مهریه و زندون و این حرفها، بی معنیه!! چون بنا به نرخ روز بازار مهریه همچین چیزی وجود خارجی نداره!! رجوع شود به آخرین عروسی که شرکت داشتیم!! :خنده بسیار

 4. منم با پژ موافقم البته در مورد کلیت مهریه نه در مورد اجرا گذاشتنش برای علی :دی ک
  لا باید از بیخ و بن چیده بشن این چیزا، ولی خوب چیز اسلام به خطر می افته! :دی

  سمانه اگه مهریه اتو گرفتی شیرینی منم کنار بذار:دی

 5. به نظر من باید مهریه رو زن به مرد بده و حق طلاق رو هم بدن به زن.اینجوری مشکل همه حل میشه…..D:
  حالا مهریه چقدره که این بازارو راه انداختین داش علی که حرفی نداره بنده خدا میتونستین مستقیم بهش بگین اونوقت اگه نمیداد که نمیده هم مینداختینش زندان بعدش ما میرفتیم ملاقات کلی کمپوت گیلاس و البالو براش میبردیم.بعدش علی میزد زیر اواز.ما دلمون میسوخت.بعد یه نقشه میکشیدیم که ما هم بیوفتیم زندان.از اونجا یه نقشه دیگه میکشیدیم که علی رو فراریش بدیم.یه تونل زیر زمینی میزنیم و فرار میکنیم میریم طار قایم میشیم.کسی هم نمیدونه ما کجاییم.همونجا کشاورزی و باغداری میکنیم و روزگار میگذرونیم…
  شما هم تنهایی خورشت بادمجون با مرغ درست کنین و بخورین.همینو میخواستین؟که همه رو اواره کنین اخه یه مهریه ارزششو داشت.اصلا این ماله دنیا چیه واسه چی تا کجا برای چی…..
  و اونوقت به این جمله گهربار میرسیم که:مهریه رو کی داده و کی گرفته….شیطونک و نیشخند و برو بچ….

 6. صحن علنی مجلس مردمی:
  موضوع جلسه:عندالاستطاعه شدن مهریه….
  حاضرین جلسه:۲۷۰ نفر یه خورده بیشتر
  رای موافق ۱ نفر.رای مخالف بقیه منتصبین….
  شات شوت شیت سوت تصویب شد….
  بادا بادا مبارک بادا……

 7. در پی برگزار شدن امتحانات کارشناسی ارشد حدیثی از امامی نامعلوم نقل شده: شکار کردن عبادت است چه به هدف بخورد چه نخورد!
  آگاهان اعلام کرده اند شکارچی بزرگ ما از شکار خود راضی است و درصورتی که شکار به هدف بخورد سوری خواهیم داشت در روستایی خوش آب و هوا:دی اما لابی ای بین میهمانان احتمالی در گرفت و در طی آن اعلام کردند حتی اگر خدای نکرده شکار به هدف نخورد بنا به حدیث بالا و از آن جا که شکارچی عبادت بزرگی انجام داده باز ما سور می خواهیم:دی

 8. یکی از دوستان که ازدواج کرده، مهریه اش خیلی مناسبه و از اونجا که نرخ مهریه رو قانون خاصی حساب نمی شه و خیلی وقت ها به نرخ روز حساب می شه، الآن نرخ روز اومده پایین و فرصت خوبیه واسه ازدواج! :دی حتی ازدواج مجدد! :دی

 9. من واقعا وقتی می بینم دوستان چقدر مشتاقند، برای ازدواج لذت می برم. منتها مطلبی رو عرض کنم. اگر خدای نکرده متوجه شده باشن پست بنده در مورد عندالاستطاعه شدن مهریه بود نه خود مهریه.
  خدمت آقای رجبی عرض کنم که شما یکی رو بگیر، اون یکی ها پشکش. شوهر ما رو هم از راه بدر نکن. نذار معاشرت با عذب جماعت رو براش ممنوع کنم. 😛
  مصطفی تو هم ننه من غربیم بازی در نیار. چیزی که زیاده دختره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *