تو اگر راه نمایی…

چگونه از من می خواهی ایمان بیاورم، در حالی که نشانه ای از خود نمی گذاری؟

پ.ن: می دانم الان همه شما می تونین یه لیست بلندبالا از نشانه هایی که خودتون دیدین، واسم بنویسین. اما این اونی نیست که دنبالشم.

7 دیدگاه برای «تو اگر راه نمایی…»

 1. به قول کیرکگور وجود همین ترس و لرز که ایمان را ایمان میکنه، یعنی یه حالت معلق بین اینکه واقعا چیزی که به اون اعتقاد داریم درسته یا نه! ولی من جواب راسل رو بیشتر دوست دارم وقتی یکی ازش پرسید که اگه مردی و خدا ازت پرسید چرا بهش ایمان نیاوردی چی میگی؟ راسل گفت به خدا میگم عدم دلایل کافی! عدم دلایل کافی! به قول داوکینز این خدایی که ازش این طوری تعریف میکنن باید به شکاکیت صادقانه هم مثه ایمان صادقانه پاداش بده …

 2. سلام
  اولاً: چشم ما روشن! یعنی ممکنه؟!این جا بالاخره به روز شد!
  ثانیاً: دنبال چه نشانه ای می گردی نازنین؟ شاید فکر کردن به این که چه نشانه ای راضی ات میکند بی فایده نباشد.
  پ.ن: لحن ثانیاً مهمه ها، ولی خب نمی تونم منتقلش کنم، پس خودت با یه لحن خوبی بخونش!!! 😉

 3. با داوکینز موافقم. به نظرم اویی که رحمان و رحیم می خواننش، حتما شکی صادقانه را بیش از ایمانی طوطی گونه ارج می نهد.اما در مورد دوستی که خود را یادداشت نامیده، (لحنت به دوستی صمیمی می نماید، اما نشناختمت) به نظرم نشانه هایی که می بینم تنها برای شک به وجود که از نهایتا اثبات وجود می شودکافی است. اما چیستی اش همچنان مبهم می ماند.
  و در هنگام دعا، وقتی می گویی خدایا، از خودت می پرسی آیا واقعا می شنود؟

 4. واقعاً نشناختی یا داری شوخی می کنی؟! آمنه ام بابا! ایمیل و آدرس وبلاگ هم که هست.
  دنبال نشانه هایی برای “چیستی” هستی یا “هستی”؟ من گمان نمی کنم پیداشدن نشانه ای از چیستی اش به این آسانی ها باشد، اما اگر نشانه ای از هستی اش پیدا شد، راههایی برای پی بردن به هستی اش (در حد فهم ما البته!) وجود دارد. ولی پیدا کردن نشانه هایی از هستی اش امری است کاملاً شخصی ….

 5. سلاااااام… بروز شدن اینجا خودش برا ما یه نشونه است :دی

  من هم می خواستم حرف های مصطفی رو بگم. بحثش مفصله. کیرکه گورد خیلی در این مورد حرف ها قشنگی زده من چندتا کتاب دارم خواستین بدم بخونین حتما خوشتون می یاد.

 6. برای این که معنی زندگی را بدانی، باید مرگ را بفهمی.
  عده کمی به این مهم رسیده اند.نوع بشر عادت کرده است چشم بپوشد از آنچه محتوم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *